نکاتی که باید درباره گوشی‌ها و شبکه‌های 5G بدانید

معرفی سخت افزارهایی که دارای بیشترین سازگاری با گنو/لینوکس هستند

نکاتی که باید درباره گوشی‌ها و شبکه‌های 5G بدانید

نوشتهاز ati88 » دو شنبه شهریور 31, 99 9:13 am

اگر به خرید یک گوشی 5G در ماه‌های آینده فکر می‌کنید، توصیه‌هایی وجود دارد که باید درباره شبکه‌ها و گوشی‌های 5G بدانید تا پولتان را هدر نداده باشید. نکات و توصیه‌های کاربردی درباره گوشی ها و شبکه های 5G را در ادامه این نوشتار بخوانید.

انواع شبکه‌های 5G و تفاوت آنها
پیش از هر چیز باید بدانید شبکه‌های 5G دارای دو باند فرکانسی زیر 6 گیگاهرتز و بالای 6 گیگاهرتز هستند که تعیین کننده پوشش و سرعت شبکه‌های 5G است. همچنین باید کاملاً حواستان باشد که همه گوشی‌های 5G از هر دو باند شبکه‌های 5G پشتیبانی نمی‌کنند.


اگر ساده بخواهیم بگوییم، شبکه‌های 5G از دو باند فرکانسی بهره می‌گیرند که اولین آنها دارای فرکانس زیر 6 گیگاهرتز است و به عنوان low band یا sub-6GHz شناخته می‌شود. این باند فرکانسی دارای فرکانس‌های کمتر از 6 گیگاهرتز است و از نظر پوشش و سرعت به شبکه‌های LTE نزدیک است.

باند فرکانسی دوم شبکه‌های 5G دارای فرکانس‌های بالای 6 گیگاهرتز است که می‌تواند بین 24 گیگاهرتز تا 100 گیگاهرتز باشد. طول موج این فرکانس‌ها به اندازه‌ای پایین است که از آن به عنوان باند با طول موج میلی متری (mmWave) یاد می‌شود. اما چرا شبکه‌های 5G دو باند فرکانسی بسیار متفاوت دارند؟


استاندارد 5G به طور هم زمان از هر دو باند فرکانسی sub-6GHz و mmWave برای ارائه شبکه 5G استفاده می‌کند. باند sub-6GHz سرعت پایین‌تری دارد و به شبکه‌های LTE نزدیک است اما در عوض پوشش بهتری دارد و قادر به عبور از موانعی چون دیوارها، ساختمان‌ها و نظیر آنها است.

در طرف مقابل باندهای فرکانس mmWave سرعت بسیار بیشتری دارند اما پوشش ضعیف‌تری دارند و کمتر قادر به عبور از موانع هستند. بنابراین هنگامی که در محدوده پوشش یک شبکه 5G قرار می‌گیرد، این فاصله شما از ایستگاه آن و همچنین موانع است که تعیین می‌کند به باند فرکانسی کُندتر sub-6GHz یا باند فرکانسی سریع‌تر mmWave وصل شوید. با توجه به همین واقعیت، باید در نواحی پر ازدحام ایستگاه‌های 5G بیشتری راه اندازی شود تا کاربران بتوانند از سرعت بالای شبکه‌های 5G بهره‌مند شوند.


شعاع پوشش باند فرکانسی mmWave شبکه‌های 5G نهایتاً نزدیک به 1 کیلومتر خواهد بود.

نکته بسیار حائز اهمیت، پشتیبانی نکردن گوشی‌های 5G ارزان قیمت و میان رده از باندهای فرکانسی mmWave است. بنابراین با گوشی‌های ارزان قیمت و میان رده 5G نمی‌توانید از تمام سرعت شبکه‌های 5G بهره‌مند شوید.

مشکل آنجاست دست کم فعلاً تنها گوشی‌های گران قیمت و رده بالا از باندهای mmWave پشتیبانی می‌کنند. گوشی‌هایی که از هر دو باندهای mmWave و sub-6GHz پشتیبانی می‌کنند، به طور خودکار میان آنها سویچ می‌کنند و هنگامی که قدرت باند mmWave مطلوب نباشد، به باند sub-6GHz منتقل می‌شوید.

حالا که با اصول پایه شبکه‌های 5G آشنا شده‌اید، به برسی برخی واقعیت‌ها و شایعه‌ها درباره شبکه‌های 5G می‌پردازیم.

باید بدانید پیاده سازی شبکه‌های 5G متفاوت از نسل فعلی است. در استاندارد 5G ایستگاه‌ها در نواحی پر ازدحام چون استادیوم‌ها، مراکز خرید و نظیر آنها راه اندازی می‌شوند تا کاربران از سرعت بالای 5G بهره مند شوند، بنابراین در نقاط دیگر شانس بهره مندی از حداکثر سرعت شبکه‌های 5G ضعیف‌تر است.


مواد بکار رفته در ساخت دیوارها باعث منعکس شدن و ضعیف شدن امواج با فرکانس بسیار بالا می‌شود، بنابراین شانس اینکه در اتاقتان بنشینید و از نهایت سرعت شبکه 5G بهره مند شوید ضعیف است. همچنین از آنجایی که احتمالاً صدها و حتی هزاران ساختمان دیگر میان خانه شما و ایستگاه 5G قرار خواهد داشت، احتمالاً تفاوت زیادی میان قدرت سیگنال در بیرون و داخل ساختمان وجود نخواهد داشت.


خبر خوب اینکه امواج با فرکانس بسیار بالا (طول موج کوتاه) بسیار آسان‌تر از شیشه و چوب عبور می‌کنند، بنابراین شانس دریافت باندهای فرکانسی mmWave در نزدیکی پنجره وجود دارد. البته باید در نظر داشته باشید برای بهره مندی از باند فرکانسی mmWave به خط دید مستقیم با ایستگاه 5G نیاز نیست.

حتی دست انسان نیز مانع از عبور امواج با طول موج میلی متری می‌شود و ممکن است در نواحی که قدرت سیگنال مطلوب نیست، گرفتن گوشی در دست باعث بدتر شدن آن شود. خوشبختانه سازندگان گوشی از چندین آنتن در نقاط مختلف گوشی استفاده خواهند کرد تا از شدت این مشکل بکاهند.

همچنین باران و برف می‌تواند باعث افت قدرت سیگنال امواج mmWave شبکه‌های 5G شود. در صورتی که بارندگی شدید باشد، حتی ممکن است باند فرکانسی mmWave قابل دریافت نباشد و به باند کُندتر sub-6GHz منتقل شوید.


ریسپریدون برای کودکان: فواید، طرز مصرف اصولی و نکات مهم دیگر
10 مورد از بزرگترین زلزله های تاریخ +توصیف جزئیات
حرکت کودکان در خواب: علت و روشهای ساده درمان در منزل
نحوه ایجاد اعتماد در یک ازدواج: با 9 روش هوشمندانهدر مجموع باند فرکانسی سریع‌تر شبکه 5G بیشتر در خارج از ساختمان‌ها و مراکز پر ازدحام قابل استفاده خواهد بود اما در فضای بسته، همان باند فرکانسی پایین با سرعت اینترنت پایین‌تر در دسترس خواهد بود.
ati88

 
نوشته: 6
پیوستن: دو شنبه شهریور 31, 99 8:55 am
Given: 0 thanks
Received: 0 thanks

برگشت به سخت افزار

اکنون هست

;کسانی که اکنون در این تالار هستند: کاربری نام ننوشته است کاربر و 1 میهمان

cron